Ekonomi

2. El Araç İlanlarına Kısıtlama Getirildi, İlanlara Aykırı Cezalar Uygulandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araçların pazarlanmasının kısıtlanmasına ilişkin olağandışı ilanları üreticinin tavsiye ettiği satış fiyatının üzerinde ilan verenlere 35 milyon 447 bin lira idari para cezası verildiğini bildirdi.

Bolat, sosyal medya hesabından Ticaret Bakanlığı’nın otomotiv sektöründeki denetimleri hakkında bilgi verdi.

Bu konuda atılan adımlara işaret eden Bolat, “Otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el araç alım satımı ile piyasa bozucu faaliyetler ile haksız fiyat ve stoklama eylemleri konusunda Bakanlığımız birimleri hassasiyet ve kararlılıkla çalışmaya devam edecektir. Otomotiv piyasasında oluşturulmaya çalışılan arz-talep dengesizliğinden vatandaşlarımızın mağdur olmaması Bakanlığımızın nihai önceliğidir.” sözünü kullandı.

9 bayinin yetki belgeleri iptal edildi

Bolat, İkinci El Motorlu Kara Kirleticilerin Ticaretine Dair Yönetmeliğin “6 ay 6 bin kilometre” yönetmeliği gereğince 51 milyon 920 bin 782 lira idari para cezası verildiğini belirterek, “Aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle sıfır araca ulaşımı zorlaştıracak davranışlarda bulunanların ikinci el yetki belgelerinin iptaline yönelik düzenleme yapıldı. Bakanlığımız müfettişleri ve il müdürlüğü çalışanları tarafından yapılan kontroller sonucunda, 118 milyon 799 bin 782 lira idari para cezası verildiği bilgisi verildi.

İkinci el araçların, üreticinin tavsiye ettiği satış fiyatının üzerinde reklam yoluyla pazarlanmasının kısıtlandığını ve bu yönetmeliğe aykırı her reklam için 300 bin liraya kadar idari para cezası verildiğini hatırlatan Bolat, şunları kaydetti:

“Bu kısıtlamaya aykırı reklam verenlere 35 milyon 447 bin lira idari para cezası uygulandı. 6 Temmuz’da yayımlanarak 15 Temmuz’da yürürlüğe giren reklam kısıtlaması yönetmeliği öncesinde bu yönetmeliğe aykırı ilan sayısı 8 Temmuz’da 20 bin 985 iken, gerek söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi gerekse Bakanlığımızda kamuoyunun bilgilendirilmesi sonucunda 15 Temmuz’da 7 bin 483’e düşerek 3’e düştü. 24 Temmuz’da bin 217.”

otlukbeli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu