Haber

Ayasofya’nın ibadete açılmasının 3. yıl dönümü kutlandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ibadete açılmasının 3’üncü yıl dönümü münasebetiyle sabah namazında Ayasofya-i Kebir Camii’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Erbaş, “Bugün en mutlu günlerimizden birini, en mutlu anlarımızdan birini gerçekleştiriyoruz. 3 yıl önce, 24 Temmuz 2020’de 86 yıllık hasret sona erdi.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya-i Kebir Camii’nin ibadete açılmasının 3’üncü yıl dönümü münasebetiyle sabah namazında vatandaşlarla bir araya geldi. Sabah namazını kıldıran Erbaş, namazın ardından çıkışta vatandaşlarla sohbet etti.

“21 MİLYON KİŞİ HAYASOFYA’YI ZİYARET ETTİ”

Cami çıkışında açıklama yapan Erbaş, “Bugün en keyifli günlerimizden, en keyifli anlarımızdan birini yaşıyoruz. Üç yıl önce, 24 Temmuz 2020’de 86 yıllık hasret sona erdi. Cumhurbaşkanımızın kararı ile Ayasofya yeniden ibadete açıldı. Burada üç yıl geçti. Üç yılda yapılan araştırmalara göre Ayasofya’yı 21 milyon kişi ziyaret etti. Sofya, Fatih’in bize emaneti, fethin en değerli simgesi. Ama 86 yıl Ayasofya bir ibadet yeri olmadı. Büyüklerimiz, ahirete intikal eden niceleri bu özlemi yaşadılar. Bugünü göremediler. Biz yapmaya çalışacağız” dedi.

Gençlere seslenen Erbaş, “İnşallah hem Ayasofya’yı ziyaret etmek hem de bu ulu mabette namaz kılmak için daha duyarlı olalım, daha çok emek verelim. O heyecanı onlara yaşatalım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu