Ekonomi

BIST şirketlerinden güncel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptığı bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( MAVİ)

Mavi Giyim, kurulması planlanan lisanssız elektrik üretim tesisinin ilgili trafo merkezine bağlantı kapasitesinin dolu olması nedeniyle TEİAŞ tarafından olumsuz yanıt verildiğini ve başvurunun alınamadığı gerekçesiyle reddedildiğini açıkladı. teknik değerlendirmeye alınır.

Migros Ticaret( MGROS)

12.03.2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Migros, 9/3-a-2 ve 9/ maddeleriyle yürürlüğe girdi. Şirket tarafından daha önce açıklanan Rekabet Kurulu kararı ile verilen idari para cezası.

Bu kapsamda, ilgili Rekabet Kurulu kararının iptali için açılan davadan feragat edilecektir. Bu kararla birlikte şirkete herhangi bir ek ödeme yükümlülüğü ortadan kalkacak ve daha önce ödenen 388.254.572,06 TL hesaplanarak 194.127.286,03 TL’lik tutarın iadesi için ilgili Vergi Dairesi’ne başvurulacak.

Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş. ( GLCVY)

Gelecek Varlık, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 08/06/2023 tarihinde satışa sunulan 7 adet portföyden toplam 312,05 milyon TL sermayeli 2 adet bireysel portföy ihalesini en yüksek teklifi vererek kazandı. Bu ihaleye toplam 13 varlık yönetim şirketi katıldı.

Alfa Güneş Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( ALFAS)

Alfa Solar Power, üretim faaliyetlerini artırmak amacıyla Avrupa Birliği pazarını hedefleyen, ilk etapta yılda 300 MWp üretim kapasiteli güneş paneli üretim sektöründe faaliyet gösterecek Romanya’da yerleşik bir tüzel kişilik kurmayı hedeflemektedir. ve üretim kapasitesi düzenli olarak ve Romanya’da. şirket tarafından bu mukim tüzel kişiye %50 oranında katılma kararı alınmıştır.

Yünsa Yün Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( YÜNSA)

Yünsa Yünlü, sermayesinin tamamı iç kaynaklardan karşılanarak 60.000.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle çıkarılacak 30.840.000 TL’lik prestijli pay senedinin İhraç Belgesinin onaylanması ve esas sözleşmenin 6. maddesinin tadiline ilişkin olumlu görüş alınması amacıyla; “Sermaye” başlıklı Temel Sözleşme. Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu.

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. ( ÜÇ)

Türk İlaç, 15.02.2023 tarihli Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde 15.03.2023 tarihinde geri alınan 1.000.000 adet hissenin tamamının satıldığını açıklamıştır. Geri alınan nominal değeri 1.000.000 TL olan hisseler 8 Haziran’da ortalama 9,26 TL’den satıldı.

Cw Güç Mühendislik Ticaret ve Sanayi A.Ş. ( CWENE)

Cw Power, GES santrali projesinde kullanılmak üzere 545 Wp güneş paneli işleri için KDV hariç toplam 3.500.262,50 Dolar’a satışı için Egesa Elektrik İnşaat Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile anlaşmaya vardı. İşin toplam bedelinin yaklaşık %20’si kadar avans alınmıştır. Söz konusu işlerin teslimlerinin 2023 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

VBTS kapsamındaki paylar

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında; BURÇ 09/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başı) 07/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonu) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) kapsamında ilgili hisse senedinde hâlihazırda uygulanmakta olan ve önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de brüt takas tedbirinin uygulandığı dönem boyunca devam edecektir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DOĞUBVe İHEVApaylar 09/06/2023 (seans başı) tarihinden 07/07/2023 (seans sonu) tarihine kadar açığa satış ve kredilendirme işlemlerine tabi tutulmayacaktır.

Hisse geri alan şirketler

Geri alım programı kapsamında 8 Haziran’da kendi hisselerini satın alan şirketler ise şu şekilde sıralandı:

  • MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. ( MPARK)
  • Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( ULUUN)
  • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( LOGO)
  • Gökkuşağı PolikarbonatSanayi Ticaret A.Ş. ( RNPOL)

Author: Günay Caymaz

Borsa verileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu