Haber

BTP lideri Hüseyin Baş’ın asgari ücret önerisini duyan sunucu bile şaşırıp kaldı: Nasıl yani?

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Lideri Hüseyin Baş, Haberler.com stüdyolarında Haber Müdürü Olgun Kızıltepe‘nin konuğu oldu. Hem Türkiye gündemi hem de siyaset gündemine ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Baş’ın minimum fiyat önerisi ise yayına damga vurdu.

“SİZE GÖRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALI?”

Hüseyin Baş, Olgun Kızıltepe tarafından yöneltilen, “Her siyasi parti kendi asgari ücret tahminini yapıyor. Sizin bu konudaki tahmininiz nedir?” formundaki soruyu yanıtladığı sırada ortaya farklı imajlar çıktı.

VERDİĞİ KARŞILIK SUNUCUYU BİLE ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

BTP önderi Baş minimum fiyat hakkında, “Bana asgari ücreti sorduklarında 1000 TL olacak diyorum. Kimse asgari ücretle çalışmaz bu sayede. Madem yükseltilince ülke ekonomisine zarar veriyor, o zaman düşürelim” tabirlerini kullandı. Baş’ın bu cevabı Kızıltepe’yi bile şaşkına çevirdi. Kızıltepe “Nasıl yani?” diyerek Baş’ın kelamlarına açıklık getirmesini istedi.

DAHA SONRA TEKLİFİNİN NEDENLERİNİ ANLATTI

Hüseyin Baş, “1000 TL” teklifinin şaşkınlıkla karşılanmasının akabinde neden bu sayısı verdiğini anlatarak, şöyle devam etti: “Bizim aslından asgari ücret hakkında fikir beyan etmemiz yanlış. Şimdi ben asgari ücret 10 bin TL olsun, 15 bin TL olsun diyemiyorum. Açlık sınırının üzerinde olmak zorunda.

“BABAM HAKLI ÇIKTI ANCAK ONUN SIKINTISI BİR SAYI BEYAN ETMEK DEĞİLDİ”

Babam zamanında asgari ücretin 5 bin TL olması gerektiğini söylüyordu. Şimdi söylediğinde haklı çıktı ama babamın da orada vurguladığı asıl şey rakam değildi. Asgari ücretin tek bir el tarafından belirlenmesinin yanlış olduğunu anlatıyordu.

“MADEM YÜKSELTİLMESİ ZİYAN VERİYOR, O VAKİT DÜŞÜRELİM”

Benim önerim şu şekilde. Madem ki asgari ücretin yükseltilmesi devletimize zarar veriyor. O zaman biz de asgari ücreti düşürelim, 1000 TL yapalım mesela. Kimse asgari ücret almasın. Herkes asgari ücretin üzerinde çalışsın. Burada önemli nokta alım gücü. İnsanları 1 ay çalıştırıp aç bıraktıktan sonra hiçbir şeyin anlamı yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu