Haber

Celal Şengör: İstanbul için deprem kapıda

Yerbilimci Prof. Dr. Celal Şengör, olası İstanbul depreminin ‘yakın’ olduğunu belirterek, “Ancak bir tarih veremiyoruz. Mümkün değil. Hala dünyadaki tüm beyin sarsıntısı topluluğunda konuşulmaktadır; Beyin sarsıntısını tahmin etmek mümkün değil” dedi.

T24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Şengör’ün açıklamaları şöyle:

Kuzey Anadolu Fayı ile Marmara Fayı arasında bir korelasyon var mı?

Evet, doğrudan. Marmara Fayı, Kuzey Anadolu Fayı’nın devamıdır.

Anlayabildiğim kadarıyla Prof. Cenk Yaltırak’ın analizi, bu iki fayın kırılması arasında yaklaşık 20-30 yıllık bir tarihsel boşluk olduğu tezine dayanıyor.

Bu gerçek değil.

Eğer doğru değilse, 1999 Gölcük Depremi’nden sonra neden teyakkuza geçtiniz ve İstanbul’u vuracak depremin çok yakın olduğu öngörüsünü dile getirmeye başladınız?

Çünkü burada bir gerilme hesabı yapılmıştır. Coulomb’un Teorisine dayalı bir maksimum gerilme, İstanbul’un hemen güneyinde tespit edildi. Bizans’tan bu yana zaman aralıklarına bakarsanız, İstanbul yaklaşık 250 yılda bir büyük bir şokla sarsılıyor. Ya Rockwell ya da Tom Parsons bu hesabı yaptı. Buna göre 2000 yılında yapılan hem tarihsel depremleri hem de Coulomb teorisini içeren analiz size anlattığım olasılık hesabını gösteriyor. Üzerine konulabilecek başka bir veri yok.

Son büyük deprem 1766’da oldu. Bu hesaba göre üzerine 250 yıl koyarsak yıl 2016.

El altında. Ama bir tarih veremiyoruz. Mümkün değil. Hala dünyadaki tüm beyin sarsıntısı topluluğunda konuşulmaktadır; Sarsıntıyı tahmin etmek mümkün değil. ( KAYNAK)

gundogmushaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu