Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 28 Kasım-4 Aralık Dezenformasyon Bülteni’ni yayınladı

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu tarafından 28 Kasım-4 Aralık tarihlerini kapsayan Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Bültende “haftanın yalan haberleri” 7 başlık altında yer aldı.

“Türkiye yabancı büyükelçilikleri güvenlik tehditlerine karşı uyardı” başlıklı iddiaya dikkat çekilen bültende, Londra merkezli Reuters haber ajansının Türkiye hakkında kaynağı açıklanmayan yalan haberlerine bir yenisini daha eklediği belirtildi.

Reuters’in abonelerine servis ettiği haberde, “Üç Batı Avrupa büyükelçiliği ve büyük bir uluslararası kuruluş, Türk makamları tarafından olası güvenlik tehditlerine karşı uyarıldıklarını ve konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmamasını istediklerini söylediler.” Açıklamaların yer aldığı bültende, Türkiye’deki büyükelçiliklerin güvenlik tehditlerine karşı uyarıldığı tezlerinin asılsız olduğu vurgulandı.

Bültende, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumlarından yabancı büyükelçilik ve kuruluşlara gönderilen herhangi bir uyarı mesajının söz konusu olmadığına dikkat çekildi.

“Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası harekatının DEAŞ’ı güçlendireceği” iddiası

ABD merkezli Foreign Policy dergisinde yayınlanan yazıda, terör örgütü PKK/YPG elebaşlarının açıklaması, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik olası bir operasyonun DEAŞ ile çabasını zayıflatacağı argümanıyla desteklendi. .

“Yıllardır terör örgütü PKK/YPG’nin DEAŞ’la birlikte çaba gösterme bahanesiyle bölgede gelişmesine izin veren batılı güçlerin aynı bahaneyle örgüte sahip çıkmaya çalıştıkları görülmektedir. Sözde örgüt liderlerinin terör koridoru oluşturmaya yönelik söylemlerinde, Türkiye’nin sınır ötesi DEAŞ operasyonunun Türkiye’ye fayda sağlayacağı iddiası bir gerçek değil. Türkiye, örgütün adı ne olursa olsun terörle mücadele alanında kararlılıkla çaba sarf ediyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sınır ötesi operasyonlarında 4 bin 500’ün üzerinde DEAŞ’lı terörist etkisiz hale getirildi.”

Fırat Kalkanı Harekatı, yürütülen çalışmalar neticesinde sınır güvenliğinin sağlanması, DEAŞ’ın ülkeye yönelik terör saldırılarının önlenmesi, yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönüşü ve bölgede yaşaması amacıyla 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılmıştır. Bültende DEAŞ’a yönelik operasyon ve operasyonlara ilişkin bilgilerle bölgede barış ve güvenlik sağlandı. 216 gün süren ve 29 Mart 2017’de sona eren operasyonda 71 Türk askerinin şehit olduğu hatırlatıldı.

Bültende, operasyon kapsamında Cerablus, Çobanbey, Dabik, Kabasin ve Bab gibi yerleşim yerlerinin terör örgütü DEAŞ’tan temizlendiği vurgulanırken, 3 bin 60 DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, 2 bin 647’si öldü.

Bültende, “Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından binlerce Suriyeli Cerablus ve diğer bölgelere geri döndü. Türk Silahlı Kuvvetleri sınırlarda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamış, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a bağlı teröristleri etkisiz hale getirmiş, dost ve kardeş bir bölgeydi.Halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 Ocak 2018’de Zeytindalı Harekatı başlatıldı.Bu operasyonla etkisiz hale getirilen DEAŞ’lı terörist sayısı 4 bin 500’e ulaştı.” kelime kullanıldı.

Yurt içi operasyonlarda binlerce örgüt mensubunun tutuklandığının ve güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarla örgüte diz çöktürdüğünün aktarıldığı bültende, şunlar kaydedildi:

“2019’da 2 bin 843 kişiden 840’ı tutuklandı, 2020’de tutuklu 2 bin 121 kişiden 491’i, 2021’de tutuklu 1705 kişiden 338’i, 5 Aralık prestijiyle bu yıl 1603 kişiden 343’ü tutuklandı. Terör örgütü DEAŞ ile dünyada en etkin şekilde mücadele eden Türkiye, bu terör örgütüyle bağlantısı ve bağlantısı tespit edilen 23 derneği kapatırken, 2 bin 564 sosyal medya hesabı üzerinden örgütün propagandasını engellemek için kullanıldı.

Bu dönemde Türkiye, 5.624’ü yabancı uyruklu olmak üzere 8.272 kişiyi gözaltına aldı ve 1356’sı yabancı uyruklu 2.122 kişiyi tutukladı. 21 Kasım 2022 prestijiyle Türkiye’ye giriş yapmaya çalışan 48 bin kişi risk analiz birimleri tarafından kontrol edilirken, bunlardan 13 bin 723’ü sınır dışı edildi. 27 Ekim 2022 prestijiyle çatışma bölgelerine gitmeye çalışan 102 ülkeden 9 bin 153 kişiye sınır dışı kararı uygulandı, 151 ülkeden 110 bin 282 kişiye giriş yasağı getirildi. Bunların yanı sıra 2022 yılında 18’i canlı bomba olmak üzere 19 eylem engellendi.

“‘Yunan ürün durumu’ basınçlı hava kompresörü ihale şartnamesinde yer aldı”

Bazı yayın organlarında yer alan haberde, “Bakanlık Jandarma Genel Komutanlığı’nda SAT komandoları tarafından kullanılmak üzere 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü için açılan ihale şartnamesinde ‘Yunan malı’ şartı yer aldı” denildi. İçişleri” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Jandarma Genel Komutanlığına bağlı Sualtı Arama Kurtarma Timleri (SAK) için 8 adet yüksek basınçlı elektrikli soluma havası kompresörüne ihtiyaç duyulmuş, gerekli teknik kapasiteye sahip toplam 5 firma ile görüşülmüştür. Görüşülen firmalardan 3’ü 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 3/b maddesine göre 758 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 13/1-a maddesine göre 8/12/2022 tarihinde açık ihale yöntemiyle ihale yapılacaktır. Yerli ve Milli Olmak Nerede 15 fiyat avantajı uygulanacak.Böylece yerli malı üreten yerli ve milli firmalar destekleniyor.”

“Tekke ve tekke öğrencilerinin sokağa taştığı” iddiası

Bir televizyon kanalında yayınlanan bazı görüntülerde, “97 yıl sonra tekke ve zaviyeler aslında özgür. Öğrencileri böyle sokağa çıkarıyorlar” denildi. Bültende servis edildiği iddia edilirken, yeniymiş gibi servis edilen görüntülerin 2018 yılına ait olduğu belirlendi. iddia edildi.

Bültende, görüntülerdeki öğrencilerin “tekke ve zaviyelerden taşan öğrenciler değil, Rize Müftülüğü 3. İl Genel Hafız Tören Geçidi’ne katılan öğrenciler” olduğu kaydedildi.

“Doktora saldıran kişinin Suriye uyruklu olduğu” iddiası

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktora yapılan saldırıya ilişkin “saldırganın Suriye uyruklu olduğu” iddialarının doğru olmadığı belirtilen bültende şu ifadeler kullanıldı:

“Doktora saldıran MAK’ın Türk vatandaşı olduğu belirlendi. Muayene için İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen AK ve eşi MAK ile yardımcı tabip, MFB ortasında tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine MAK doktora yumrukla saldırdı. Burnu kırıldı. Saldırının ardından Doktor MFB acil serviste tedavi altına alınırken, hastaneye gelen polis ekipleri MAK’ı gözaltına aldı.”

TOKİ başvuru ücretine ilişkin iddialar

Sosyal konut projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) başvurusu geçerli görülen 5.1 milyon kişinin ödediği 500 liralık başvuru ücretine ilişkin manipülatif payların belirlendiği duyuruda, “Başvuru ödemesi yapıldı. tarafından çekilişe katılmayan vatandaşlar tarafından herhangi bir yere devir işlemi yapılmayacaktır.’250 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuru Bilgi Formu’nda da belirtildiği üzere, çekilişe katılmayanlar başvuru ücretlerini İBB’den geri alabileceklerdir. Bankanın yetkili şube ve ATM’lerine, çekiliş tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde bilgi verilmiştir.

Bültende, bazı yayın organlarında yer alan “YSK’ya ilişkin seçmen kütüğü haberlerinde Suriyeli seçmen sayısının 466 bin 105 olarak belirlendiği” iddiasının doğru olmadığı belirtilerek, “Suriyeli seçmen sayısının 466 bin 105 olduğu belirlendi. Haberlerde yer alan ve sosyal medyada paylaşılan iddiaların dayandığı rapor Yüksek Seçim Kurulu, iddia edildiği gibi bir rapor hazırlamadı. YSK’nın seçmeni doğum yerine göre sınıflandıran bir çalışması yok.” söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu