Haber

İbretlik dönüş… 2019’da AK Parti, 2024’te CHP’den İBB Meclisi’ne!

  • HABER7

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki imaj çalışmaları devam ediyor. İstanbul’da reklam ve PR’a depremden daha fazla bütçe ayıran CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetimi, “başörtülü üye”, “başörtülü İBB muhabiri” gibi vitrin hamlelerine bir yenisini daha ekledi. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde AK Parti sıralarında çalışma yürütüp İBB Meclisi’ne kadar taşınan Amine Cansu Çelik, Ekrem İmamoğlu ile yakınlaşmasının ardından önce partisinden istifa etti kısa süre sonra ise CHP’nin adayı olarak İBB Meclisi’ne adım attı. Baş döndüren bu “ibretlik dönüş”, İmamoğlu’na yakın “İBB Haber” sayfasında Çelik hakkında ortaya atılan iddiaları yeniden gündeme getirdi.

NEREDEN NEREYE

Amine Cansu Çelik, 2019 yılında AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye ve Üsküdar Belediyesi Meclis Üyesi seçilmişti. AK Parti’den ilginç bir şekilde 2022 yılında istifa eden Amine Cansu Çelik, bu dönemde ise CHP 1. sıradan Üsküdar Belediye Meclis Üyesi oldu. 2019 seçim döneminde Üsküdar’da AK Parti adayı Hilmi Türkmen’e destek veren Çelik, 2024 yerel seçimlerinde Hilmi Türkmen’in rakibi olan CHP adayı Sinem Dedetaş’ı destekleyerek oy istedi.

İstifasının üzerinden 2 sene geçen Amine Cansu Çelik, Ekrem İmamoğlu tarafından CHP Üsküdar Meclis Üyeliği listesinin 1. sırasına yazıldı. AK Parti’den ilginç bir şekilde 2022 yılında istifa eden Cansu Çelik, CHP 1. sıradan Üsküdar Belediye Meclis Üyesi oldu.

Amine Cansu Çelik’in 2019 yılında AK Parti çatısında siyaset yaparak ‘birlik ve beraberlik’ mesajlarından sonra aniden istifa ederek CHP’den meclis üyesi olması, taban tabana zıt bir ideolojide nasıl bir siyasi yol izleyeceği merak konusu oldu. 

HİLMİ TÜRKMEN İÇİN ÇALIŞMIŞTI

2019 yerel seçimlerinde AK Parti çatısında siyaset yaparak Hilmi Türkmen’e oy isteyen Amine Cansu Çelik, Hilmi Türkmen için kapı kapı gezmişti. Ravza Kavakçı Kan ile yakınlığı bilinen Amine Cansu Çelik, 2024 yerel seçimlerinde de AK Parti adayı olan Hilmi Türkmen için yoğun çalışmalar gerçekleşmişti.

2022 yılında istifası sonrası bir anda CHP’den meclis üyesi adayı olan Çelik, 2024 yerel seçimlerinde AK Parti Hilmi Türkmen’in rakibi olan CHP adayı Sinem Dedetaş’ı seçim gecesi “Üsküdar’ı artık kadınlar yönetecek” sözleriyle destekledi.

___________

‘BEYAZ KÖŞK’ DETAYI 

AK Parti’nin İBB Belediye Meclis Üyesi Amine Cansu Çelik 28 Mart 2022 tarihinde “Makam ve mevki sahiplerinin liyakatsizliği” sözleriyle partisinden istifa etmişti.

Çelik’in, istifa sürecinde Beyaz Köşk’te İmamoğlu ile görüştüğü öne sürülerek devreye İngiltere İstanbul Başkonsolosu’nun girdiği iddia edilmişti.

Ekrem İmamoğlu ekibi tarafından fonlanan ancak daha sonra birbirleriyle ters düşen İBB Haber isimli sosyal medya hesabının iddiasına göre, Amine Cansu Çelik, istifa açıklamasından hemen önce İBB Başkanı İmamoğlu ile Beyaz Köşk’te ayrı tarihlerde 2 farklı görüşme yaptı. Bu görüşmelerden sonra 28 Mart 2022’de AK Parti’den istifa etti.

Çelik’in istifa ettikten sonra yurt dışına çıkması için İmamoğlu’nun yakın ilişkisi olduğu bilinen İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nin devreye girdiği iddia edildi. Çelik için İngiltere İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo ile 30 Mart 2022 günü Ayazağa’daki özel bir AVM’de yer alan bir restorantta buluşma ayarlandığı öne sürüldü. Bu görüşmede Çelik’in Londra’ya rahat gitmesinin detayları konuşulduğu iddia edildi.

İstifasından 2 sene sonra Amine Cansu Çelik’in CHP’den Üsküdar Meclis Üyesi olması ise dikkat çekti.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu