Haber

Ordu’da iş kazası sonucu 4 parmağını kaybeden saatçi

Ordu’da yaşayan ve 15 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu sağ elindeki 4 parmağını kaybeden Duran Ergün, hassas el işçiliği gerektiren saatçilik mesleğini babasından öğrendikleriyle sürdürüyor.

Ordu’da yaşayan 47 yaşındaki Duran Ergün, yaklaşık 15 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu sağ elindeki 4 parmağını kaybetti. Ergün, 10 yaşından beri gittiği babasının saatçi dükkanında öğrendiği mesleği, sağ elinde tek parmağıyla sürdürüyor. Babasıyla aynı dükkanda çalışan Ergün, hassas personel gerektiren saatçilikte bazen zorluk çekse de geçimini sağlamak için bu mesleği yaptığını belirtiyor.

“Eskisinden daha zor olsa da işimi yapabilirim”

Duran Ergün, küçük yaşta babasının dükkanına gelerek mesleği öğrendiğini, 4 parmağı olmamasına rağmen mesleği yapabildiğini söyledi. Ergün, “Baba mesleği olan saat yaparak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Zor, eskiden yaptığım işlerin yüzde 25’ini yapabiliyorum. Bizim işimiz aslında el işçiliği. bu el, zor da olsa bu işi yapmak zorundayım. Zor da olsa her türlü saati tamir edip tamir edebilirim.” “Gerekli işlemleri yürütebiliyorum. Mesleğimde saatlerle ilgili her şeyi babamdan öğrendim. Allah razı olsun çünkü ben dükkana genç yaşta geldim, o bana zamanında öğretti, artık gerekli” dedi. .

“Ben de oğluma yardım ediyorum”

Baba Ali Ergün (78), mesleği 1961 yılında gittiği İstanbul’da öğrendiğini söyledi. 1972 yılından bu yana Altınordu ilçesinde saatçi olarak çalıştığını belirten Ali Ergün, “Oğlum çoğunlukla tamir, akü ve kemer işleri yapıyor. Ben de ona yardım ediyorum.” – ORDU

atakumajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu