Haber

Rusya’dan Azerbaycan’a “Laçın Koridoru” uyarısı

Rusya, Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’da Ermenilerin yaşadığı bölgelere insani yardım ulaştırmak için kullanılan Laçin Koridoru’ndan geçişleri kapatmaması konusunda uyardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Bakü’nün tutumunun Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın arabuluculuğunda imzalanan anlaşmalara aykırı olduğunu ve bölgedeki gerilimi artırdığını belirterek, “Bakü’ye, yol boyunca trafiğin önündeki engelleri tamamen kaldırması çağrısında bulunuyoruz. Laçin Koridoru.”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi geçen hafta Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermenilerin yaşadığı bölgelere yardım taşıyan konvoyların geçişini engellediğini açıklamış, bölgedeki Ermeniler gıda ve ilaç sıkıntısı yaşandığını bildirmişti.

2020 yılında çıkan altı haftalık savaşta Azerbaycan, Ermenistan’ı ağır bir şekilde mağlup ederek Dağlık Karabağ’ın büyük bir bölümünün kontrolünü yeniden ele geçirdi. Savaştan sonra iki taraf Rusya’nın arabuluculuğunda ateşkes anlaşması imzaladı. Anlaşma aynı zamanda Azerbaycan’ın koridordan güvenli geçiş garantisini de içeriyor.

Ancak Azerbaycanlı çevreci aktivistlerin bölgede kaçak madenciliği protesto ettikleri gerekçesiyle koridoru kapatmaları nedeniyle Aralık ayından bu yana Dağlık Karabağ’da insani kriz yaşandığı belirtiliyor. Azerbaycan, Laçin Koridoru’ndan sivil ulaşım ve yardım konvoylarının geçişine herhangi bir itirazın olmadığını savunuyor.

AFP/İngiltere,GY

hasanbeyli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu