Ekonomi

Su Ürünleri Desteklerinden Yararlanmak İsteyen Yetiştiriciler, 23 Aralık’a Kadar Başvurabilecek

Su eserleri takviyelerinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, 23 Aralık 2022 tarihine kadar Tarım ve Orman Bakanlığı vilayet ve ilçe müdürlüklerine başvurabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği”, 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Tebliğ, bakanlıktan onaylı su eserleri yetiştiricilik evrakına sahip, Su Eserleri Bilgi Sistemi’ne (SUBİS) kayıtlı yetiştiricilere yapılacak su eserleri takviyelerini kapsıyor. Buna nazaran, su eserleri yetiştiriciliği dayanakları kapsamındaki tipler, alabalık, sazan, midye ve yeni cinsler (mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, Karadeniz alası, kırmızı benekli alabalıklar) olarak belirlendi.

Su eserleri takviyelerinden yararlanmak isteyen üreticiler, en geç 23 Aralık mesai bitimine kadar, yetiştiricilik tesisinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne başvurarak istenen dokümanları teslim edecek.

Tebliğe nazaran, son müracaat tarihine kadar müracaatta bulunmuş yetiştiricilerin, aralık ayına ilişkin satış evrakları yahut hasat tespit tutanaklarını, en geç 6 Ocak 2023 tarihine kadar teslim etmesi gerekiyor.

DESTEKLER HAK SAHİBİNE YATIRILMADAN HACİZ, İCRA TEMLİK VE GİBİSİ SÜREÇ YAPILMAYACAK

Desteklemelerden faydalanacak örgütlü üreticilere merkez birliklerine üye olmaları ve üye olduklarına dair belgeyi müracaat sırasında ibraz etmeleri şartıyla destekleme ödemesi direkt yapılacak.

Destekleme ödemesi yapılan evraklar, istenildiğinde ibraz edilmek üzere ilgili üniteler tarafından 5 yıl saklanacak.

Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri, kamu kaynağı olduğu için hak sahibinin hesabına aktarılmadan evvel haciz, icra, temlik ve gibisi süreçler yapılmayacak.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi hedefiyle 2023 yılına ayrılan ödenekten karşılanacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, bildiri kapsamındaki desteklemelerden yararlanamayacak.

DAMIZLIK ALABALIK TAKVİYESİNE AİT BİLDİRİM DE YAYINLANDI

Bu ortada, “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ” de Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Bildiri, 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Söz konusu dayanaktan faydalanmak isteyen üreticiler, 30 Aralık 2022 tarihine kadar işletmenin bulunduğu vilayet müdürlüğüne müracaat edebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu