Teknoloji

Televizyon alacaklara müjde! OLED ekranlar ucuzlayacak

OLED TV’ler birçok kullanıcı tarafından övgüyle karşılandı. Örneğin LG’nin C8 OLED TV’si, 2018’in en iyi TV’lerinden biri seçildi.

Ancak LG son zamanlarda sadece OLED TV üretmeye odaklanırken, yüksek fiyatları bu TV’leri birçok tüketiciden uzaklaştırdı. Daha sonra Samsung ve Sony gibi markalar OLED TV’leri gündeme getirdi.

OLED TV fiyatları düşecek

Display Supply Chain Consultants (DSCC) piyasa analistlerinin yeni bir raporuna göre, OLED TV panellerinde artan verimlilikle birlikte önümüzdeki aylarda üretim maliyetleri düşecek. Bu da TV fiyatlarına indirim olarak yansıyacaktır.

Rapora göre 55 inçlik OLED panel başına üretim maliyetleri bu yıl 2022’ye göre yaklaşık yüzde 20 azalacak, 2024’te ise üretim maliyetlerinde benzer bir düşüş olacak.

OLED nedir

OLED, organik ışık yayan diyot anlamına gelir. Basit ifadeyle; OLED’ler, elektrikle çalıştırıldığında ayrı ayrı aydınlatılabilen organik bileşiklerden üretilir. Tek bir OLED, esasen ekrandaki tek bir pikselin boyutudur. Bu nedenle, bu piksellerin TV ekranınızı doldurması için milyonlarca ışığın açık ve kapalı olması gerekir.

Bu nedenle bir OLED TV’nin pikselleri kapatıldığında tamamen siyah ve sönük görünür. OLED TV’ler diğer teknolojilere göre daha ince ve hatta esnetilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu