Ekonomi

Torunlar GYO/Torun: Kira artışına getirilen sınırlama gayrimenkul alacakları için caydırıcı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira artış oranı üst sınırının 2 Temmuz 2023’ten 2 Temmuz 2024’e kadar bir yıl süreyle yüzde 25 olarak uygulanacağını açıkladı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yüzde 25’lik kira artışı kısıtlamasının Türkiye genelinde departman genelinde talebe etkisini değerlendirdi.

Torun yaptığı konuşmada, kira artış sınırlamasının yatırım amaçlı gayrimenkul alacaklar için oldukça caydırıcı olduğunu belirterek, son dönemde kiracılı bir daire ile boş bir daire arasında yüzde 20 ile 30 arasında fiyat farkı olduğunu belirtti. dönem. “Böyle bir durumda kimse mülkü kiralamak istemeyecektir.” Torun, bu şartlarda kiralık yer bulmanın daha zor olacağını söyledi. Torun sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar boşu boşuna bırakmam diyecekler çünkü arzda ciddi bir daralma olacak çünkü kiracı kiraladığı zaman kiracıyı çıkaramadığı için kira rakamları da kısıtlı. Bu amaçla insanlar gayrimenkule yatırım yapmaktan kaçınacaklardır. Yani bu satışları etkileyecektir. (Bu düzenleme) Bundan sonra kiralama arzını da ciddi anlamda azaltacağını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu