Haber

COP27 ve Dünya Meteoroloji Örgütü, küresel su güvenliği için ortak girişim başlattı

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27. Taraflar Konferansı (COP27) Başkanlığı ve Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), su güvenliğine ait problemleri ve iklim değişikliğine ahenk genelinde tahlilleri ele almak hedefiyle kapsayıcı iş birliğini öngören ortak teşebbüs başlattı.

COP27 Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, “Su Uyum veya Dayanıklılık Eylemi (AWARe-Action on Water Adaptation or Resilience)” ismi verilen teşebbüs, 2023 BM Su Konferansı’ndan başarılı sonuçlar alınmasına katkıda bulunmayı hedefliyor ve “Su ve İklim Koalisyonu”, “Uyum Eylem Koalisyonu” ve “Marakeş Ortaklığı”nı bir araya getiriyor.

Girişimin tanıtımı, Mısır Su Sistemleri ve Sulama Bakanı Hani Sewilam, Mısır Dışişleri Bakanlığı İklim, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Dairesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Ayman Amin Tharwat ve DMÖ Genel Sekreter Yardımcısı Elena Manaenkova’nın iştirakiyle, COP27’nin Su Tematik Günü’nde yapıldı.

Açıklamada teşebbüsle ilgili görüşlerine yer verilen COP27 Lideri Samih Şukri, şunları kaydetti:

“Büyüyen bir nüfustan ötürü artan su talebi ve değişkenlik gösteren arz, sağlam bir ekonomi için zorluk teşkil ediyor. Bizler ahenk konusunda tahliller tasarlamak ve uygulamak için çalışırken, tartışmalarda ve aksiyonlarda, su idaresi ön plana çıkarılmalıdır. Su hayattır. Hayatları ve geçim kaynaklarını sürdürmek için hayati ehemmiyete sahiptir. AWARe teşebbüsü aracılığıyla, dünyanın kırılgan topluluklarının ve ekosistemlerinin karşılaştığı zorlukları hafifletmek için paydaşları bir ortaya getiriyoruz.”

Bakan Sewilam ise “Küresel su krizi, dünya çapında milyarlarca insanı etkiliyor. AWARe teşebbüsü, suyu iklim değişikliğine ahengin anahtarı olarak ele almak için kapsayıcı iş birliğini harekete geçirerek yan yararlar da sağlayacak ve dayanıklılığı artıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Manaenkova da “Meydana gelen doğal afetlerin yüzde 74’ü suyla ilgili ve toplumlara yardım etmek için çok daha fazla şey yapmamız gerekiyor. Toplulukları koruyan ve iklim kaynaklı tehditleri sınırlayan tesirli afet idaresi stratejileri oluşturmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, AWARe girişiminin eylemde üç önceliğe odaklanacağı belirtilerek, bunlar “dünya çapında su kayıplarının önüne geçilmesi ve su tedarikinin geliştirilmesi”, “suyla ilgili ortaklaşa ahenk aksiyonu için ortak siyaset ve prosedürlerin önerilmesi ve desteklenmesi” ve “su ve iklim hareketi ortasındaki iş birliğinin teşvik edilmesi” olarak sıralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu