Haber

Gaziantep’in 2 ilçesinde depremzedeler için 5 bin 472 konut ve konteyner yapılıyor

Gaziantep’in KAHRAMANMARAŞ merkezli iki büyük depremin meydana geldiği İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde binlerce ev yıkıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, evleri yıkılan depremzedelerin barınma sorununu çözmek için İslahiye ve Nurdağı’na 5 bin 472 tuğladan ev ve konteyner yapılması için çalışma başlattı. Depremzedelerin barınması için yapılan konut ve konteynerlerin 1.068’i bu ay sonuna kadar hazır olacak.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, ortada Gaziantep olmak üzere 11 ilde büyük hasara yol açtı. Gaziantep’in depremin vurduğu Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde binlerce ev tamamen yıkılırken, çok sayıda ev de ağır hasar gördü. Depremin ardından her iki ilçede yaşayan binlerce kişi evlerine giremedikleri için kurulan çadır kentlerde yaşamaya başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da çadırlarda yaşayan vatandaşlar için harekete geçti.

4 NOKTADA BARINMA ALANLARI OLUŞTURULACAK Bakanlığa bağlı Emlak Konut tarafından Nurdağı ilçesinde 2 noktada süreksiz barınma alanı oluşturuldu. Toplam 305 bin metrekarelik alanda 19 bin kişinin yaşayabileceği 3 bin 208 barınağın kurulması için hummalı bir çalışma yürütülüyor. İslahiye’de ise 190 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek 2 kesintili barınak alanında 2 bin 264 tuğla konut ve konteyner kurulacak ve 13 bin 500 depremzede barınacak. Alt yapı çalışmaları tamamlanan alanlarda tuğla konut üretimine başlandı. 6 KİŞİLİK AİLELERİN TÜM İHTİYAÇLARI EVLER İÇİNDE OLACAK. 25 metrekare olarak planlanan iki odalı, iki odalı, banyolu ve mutfaklı konutlarda 6 kişilik bir ailenin yaşamı için gerekli tüm ihtiyaçlar bulunacak. Yatak, mutfak eşyası ve ısıtıcı gibi tüm malzemelerin bulunacağı konutlardan 528’inin Nurdağı’nda, 540’ının ise İslahiye ilçesinde bu ay sonuna kadar tamamlanarak depremzedelere tahsis edileceği belirtildi.

Öte yandan İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yapılacak kesintili barınma alanlarında depremzedelerin kullanacağı tüm sosyal donatıların olacağı belirtildi.

haber-zile.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu