Haber

Bayrampaşa’da Alışveriş Merkezinde Düzenlenmiş Patlayıcı Çanta Olayı

BAYRAMPAŞA’da bir alışveriş merkezinde çantası aniden alev alan yanındaki DB ve SA gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki ifadelerinde PKK terör örgütüyle bağlantılı olduklarını, çantada patlayıcı olduğunu ve bu çantayı alışveriş merkezindeki bir mağazaya bırakacaklarını itiraf ettiler. Zanlıların ifadeleri üzerine yapılan çalışmalarda 11 kişi gözaltına alındı. Zanlıların Sultangazi Kent Ormanı’na ısıya duyarlı bir cihaz da yerleştirdiği öğrenildi. Cihazların ısıya duyarlı olduğu ve güneş ile belirli bir sıcaklığa ulaştığında küçük bir patlamaya neden olarak yangın çıkardıkları belirlendi.

AVM’YE PATLAYICI BIRAKMAK İSTEDİLER

DB’nin Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinde taşıdığı çanta bir anda alev almaya başladı. Çantası bir anda alev alev yanan zanlı, ihbar üzerine yanındaki SA ile birlikte gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sorgulanan zanlılar, ifadelerinde PKK terör örgütü mensubu RODEM kod adlı SD’nin kendilerine örgüt mensuplarının maskeli görüntülerini izlettirdiğini, kullanılan materyallerin SD’de olduğunu kabul etti. yurt dışından gönderilen parayla patlayıcı yapımında. SD’nin yine örgüt üyesi YE ile birlikte patlayıcı düzenek hazırlayarak kendilerine verdiğini, ardından bu aygıtla çantayı söz konusu alışveriş merkezindeki mağazalardan birine bırakmak için AVM’ye geldiklerini söyledi. , ancak çanta henüz bilmedikleri bir nedenle yandı.

Zanlıların, Sultangazi’deki Kent Ormanı’na da yangın çıkarmak için cihaz yerleştirdiklerini polise itiraf etmesi üzerine ormanda arama yapıldı. Aramalarda 3 adet cihaz bulunarak imha edildi. Cihazların ısıya duyarlı olduğu ve güneşle birlikte belirli bir sıcaklığa ulaşınca küçük bir patlamaya neden olarak yangın çıkardığı belirlendi.

Ekipler, zanlıların ifadeleri üzerine yine zanlıların ve temasta bulundukları kişilerin Bahçelievler’deki hücre evlerine operasyon düzenledi. Operasyonda SD, YE, MY, MEY, Ç.K. ve Ö.G. isimli 7 kişi daha Hücre evinde yapılan aramalarda bomba yapımında kullanıldığı; 3 kilo 250 gram piroteknik patlayıcı element, 600 gram marş olarak kullanılabilecek kibrit başı ilaç, 2 kilo 600 gram marş olarak kullanılabilecek sıvı kimyasal element, 200 gram bilinmeyen kristal element, 1 kilo 200 gram Yanma etkisini arttıran g jel yakıt, 36 adet anahtar sistem Kullanılabilen plastik kesimler, zaman ayarlı anahtar sistemi olarak kullanılabilen 180 adet jel kapsül, cihazın imalatında kullanılabilen 2 adet hızlı yapıştırıcı , Dış kap, cips kutusu ve küçük kap olarak kullanılabilen 18 adet boş sigara paketi, cihazda bulunan kapsüle asit doldurmak için kullanılabilecek 5 adet enjektör. geçti. Bu kişilerle birlikte hareket ettikleri anlaşılan MY ve YE ile çalışmalarını sürdüren gruplar M.İ.Y.’nin yanı sıra yakalandı. Gözaltına alınan 11 zanlının işlemleri devam ediyor.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu